Anders Dan Heel Doodgewoon is vooral heel bijzonder!
11 maart 2025
Zondag 9 maart. Buiten is het volop lente, binnen in Theater Kikker in Utrecht zit de zaal desondanks helemaal vol met leden van Impuls & Woortblind die wel in zijn voor een theaterbeleving over ADHD. Ze hebben er geen spijt van.
ADHD in 30 minuten
Wat als er zoveel afleiding is, zoveel uitdagingen, zoveel dingen die je wilt doen en zoveel gedachtes? Hoe is het, kortom, om een ADHD-brein te hebben? Dat verbeelden de vier vrouwelijke spelers van NTA uit Amersfoort in een eenakter die in 30 minuten voorbijraast. We zien Anne, die een collega op bezoek krijgt en met haar in gesprek gaat over een te plannen teamuitje. Een doodgewone huiselijke situatie. Maar in de voorbereidingen van dat bezoekje (huis opruimen) en tijdens het gesprek zelf, komen allerlei kenmerken voorbij die voor veel mensen met ADHD een feest van herkenning zijn. Opruimen maar toch niet helemaal, want afleiding, afgeleid raken tijdens een gesprek, bewegingsdrang proberen te onderdrukken, moeite doen om de ander te laten uitpraten als je enthousiast raakt. Maar ook: de ander willen helpen, met geweldige ideeën komen. Om vervolgens in een complete hyperfocus te belanden bij een google-zoektocht naar nog meer leuke ideeën. O ja, en het eeuwige sorry zeggen. Af en toe klinkt er gelach vanuit de zaal, want er is veel herkenning én er zit humor in de voorstelling.
Nieuwsgierig? Bekijk hier een fragment.
Dat eeuwige sorry-gevoel
Na de voorstelling volgt er een gesprek met de zaal, onder leiding van Naomi Huygen. Er komt mooie feedback voor de spelers, met name over dat er iets meer aandacht mag zijn voor de positieve kanten. Maar vooral is er veel herkenning over het feit dat de buitenwereld geen idee heeft wat er allemaal in een vol ADHD-hoofd om kan gaan. En hoe het is om vooral te doen alsof je 'net zo normaal bent' als de ander. Velen herkennen ook het eeuwige sorry-gevoel. Of is dat vooral een vrouwending? Iedereen is het erover eens dat ADHD'ers hier mee mogen stoppen. 'We zijn goed genoeg en gewoon bijzonder'. Ook gaat het over hoe het is om samen te zijn met iemand met ADHD. 'Het is nooit saai', aldus een partner. Maar wel hard werken, aldus een ander. Bijzonder nagesprek waarin ook de spelers meedoen, na een al even bijzondere voorstelling. Op naar de volgende!
Tip voor ADHD-koppels
Oja, nog even een tip van een van de aanwezigen: het boek 'Vuile was', van de Britse Roxanne Emery (met ADHD) en haar man Richard Pink (zonder ADHD): geweldig boek en een must read voor ADHD-koppels en/of mensen die ADHD willen snappen en omarmen, inclusief de ADHD'ers zelf. Ze hebben ook een briljant socialmedia-account @ADHD_Love, waarin ze o.a. body doubling doen om huishoudelijke klusjes succesvol aan te pakken.